تنظیم اظهارنامه ارزش افزوده
  • ارزش افزوده چیست؟

در واقع ارزش افزوده اختلاف بین ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده است. به بیان ساده مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا و خدمات به فروشنده می‌پردازد و فروشنده نیز باید در دوره‌های زمانی مشخص آن را به دولت و سارمان امور مالیاتی پرداخت نماید.

  • نرخ مالیات بر ارزش افزوده؟

نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 96، نه درصد تعیین گردید.و پرداخت آن به صورت الکترونیکی همراه با اظهارنامه مالیاتی در سال مالی صورت می‌گیرد.

ارزش افزوده به همه کالاها و خدمات به جز ۱۷ نوع کالا و خدمات که در قانون ذکر شده است تعلق می‌گیرد. سیگار ۱۲درصد و سوخت هواپیما ۲۰ درصد باید مالیات ارزش افزوده بپردازند برای سایر کالاها و خدمات همان ۹ درصد می‌باشد.

ارزش افزوده مانند سایر موارد مالیاتی دیگر بایستی به طور دقیق در اظهارنامه مالیاتی خوداظهاری شود و تا پایان مهلت مقرر شده برای پرداخت آن اقدام گردد و در صورت عدم پرداخت یا اظهار آن در اظهارنامه مالیاتی برای متخلفین هم جرایمی در نظر گرفته شده است از جمله این که ۷۵ درصد میزان مالیات ارزش افزوده را باید جریمه پرداخت کنند.

  • در قانون سه نوع مالیات بر ارزش افزوده مقرر گردیده است:

 1- مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی

2- مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمدی

3- مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی

  • چه کالاها و خدماتی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند؟

 سازمان امور مالیاتی به جهت حمایت از بخشی از کالاهای تولیدی و حمایت از مصرف‌کننده بعضی از کالاها و خدمات را از پرداخت مالیات غیرمستقیم معاف کرده است محصولات خام کشاورزی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند.

محصولا کشاورزی که هنوز کاری بر روی آن انجام نشده است مشمول این قانون نشده و فروشنده‌ها حق ندارند در فاکتور فروش، ارزش افزوده از خریدار دریافت نمایند.

کود و سم و بذر شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود: موادی مثل کود، سم، بذر و نهال در هنگام فروش مشمول مالیات غیرمستقیم نمی‌شوند و توسط قانون از این فراورده‌ها حمایت شده است.

دام و طیور و آبزی‌ها مشمول مالیات بر ارزش افزوده نشده و فروشنده حق دریافت این مالیات را از خریدار ندارد.

مواد غذایی اصلی مثل نان، شکر، قند، شیرخشک، روغن، پنیر، حبوبات، برنج، گوشت، آرد که مواد غذایی اصلی برای خوراک مردم محسوب می‌شوند مشمول مالیات غیرمستقیم نیستند.

دارو و فرش دستباف هم مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند. دارو به دلیلی اهمیت آن برای مصرف‌کننده و فرش دستباف برای حمایت از تولیدکننده در این گروه قرار می‌گیرند.

خدمات بانکی و موسسات اعتباری و خدمات حمل و نقل جاده‌های برون‌شهری و دورن‌شهری از جمله اتوبوس  قطار و همواپیما هم شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند.

اقلامی که در صنایع دفاعی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد به جهت حمایت از امنیت و توسعه این صنعت از قانون ارزش افزوده معاف شده است.

کتاب، مطبوعات، لوازم‌التحریر، کاغذ و هر چیزی که در تهیه و تولید کتاب و لوازم‌التحریر نقش داشته باشد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهد بود.

  • آیا حقوق و دستمزد پرسنل مشمول ارزش افزوده می‌شود؟

حقوق و دستمزد پرسنل به دلیلی این که به صورت جداگانه در مالیات‌های مستقیم آمده است و مالیات آن در قانون مالیات‌های مستقیم پرداخت می‌شود مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود.

  • آیا مناطق ویژه اقتصادی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

 شرکت‌ها و کارخانه‌جات و بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی که در مناطق ویژه اقتصادی قرار دارند مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند. البته به شرطی که مبادلات آن‌ها فقط در مناطق ویژه اقتصادی باشد و اگر با مصرف‌کنندگانی خارج از منطقه ویژه اقتصادی مبادله داشته باشند باید ارزش افزوده بپردازند.