شرکت تضامنی چیست؟

شرکت تضامنی شخصیتی حقوقی که برای انجام تجارت بین دو یا چند نفر شریک با ضمانت تمام و کمال شرکا تشکیل شود. در صورتی که سرمایه و آورد‌های شرکت برای پرداخت بدهی، ضرر، زیان و … جوابگو نباشد، شرکاء شخصا و ضمانتا موظف به پرداخت آن‌ها هستند.

همان‌طور که از تعریف این نوع شرکت مشخص است، اعتبار این شخصیت حقوقی بر پایه اعتبار و سرمایه خود شرکاء می‌باشد نه سرمایه شرکت به زبان ساده اشخاصی که به عنوان شریک در این شخصیت حقوقی حضور دارن اعتبار و اصالت شرکت‌ را تامین می‌کنند، پس در نتیجه شرکاء در شرکت تضامنی مسئول تمام تعهدات شرکت هستند؛ به همین خاطر معمولا این شرکت‌ها بین افرادی تشکیل می‌شود که تماما به یکدیگر اعتماد داشته باشند.

در نظر داشته باشید که یکی از شرکاء می‌بایست سمت مدیر داشته باشد و هیچ یک از شرکاء نمی‌توانند سهم‌الشرکه خود را به غیر منتقل کنند مگر با رضایت تمام شرکاء و در اسامی می‌باست حداقل از اسامی یکی از شرکاء و عنوان تضامنی استفاده شود.

معمولا در نام گذاری شرکت تضامنی از نام و نام خانوادگی یکی از شرکاء استفاده میشود که این شریک به عنوان اعتبار و معرف ضمانت شرکاء است. در نظر داشته باشید اگر شریکی که نام او در نام شرکت درج شده است از شرکت خارج و یا فوت نماید اسم او از نام شرکت خارج می شود و نام دیگری جایگزین آن می شود.

در باقی موارد شرکت تضامنی شرایط مشابه به شرکت مسئولیت محدود داره و می‌توانید جهت تکمیل اطلاعات می‌توانید به صفحه شرکت‌های مسئولیت محدود مراجعه کنید و همچنن آموزش قدم به قدم مراحل پذیرش تاسیس شرکت‌های تضامنی را یاد بگیرید.

همچنین می‌توانید با تماس با کارشناسان ما صفر تا صد این کار را به ما بسپارید.