این منطقه محدوده‌ای است به پهنای ۱۴هزار هکتار و سایت فرودگاهی نامیده می‌شود و در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران واقع‌شده زمان احداث این فرودگاه در نظر گرفته شد که این محل به‌عنوان جایگزین فرودگاه مهر آباد معرفی گردد و البته درنتیجه هم‌چنین شد و به‌عنوان بهترین جایگزین به لحاظ جابجایی مسافر، کار گو، ترخیص و امور گمرکی معرفی گردید.
این منطقه که هنوز هم قسمت‌هایی در دست‌ساخت دارد از سال 2014 اقدام به احداث شد و تقریباً در سال 2016 محدوده‌ای در این سایت در نظر گرفته شد به نام شهرک فرودگاهی که کلیه امور اداری فرودگاه در این منطقه انجام می‌گردید.
در قسمت بالا اشاره کردیم که فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به لحاظ ترخیص و کار گو جزء بهترین مناطق برای مراودات کالا به کالا و اقتصادی بود پس این نقطه عطفی داشت برای مطرح‌شدن در شورای عالی مناطق آزاد

منطقه آزاد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی واقع در سایت فرودگاهی امام خمینی است و مشمول ۲۵ سال معافیت مالیاتی است برای تمامی گروه‌های فعال حاضر در منطقه. یعنی اگر شخصی تصمیم به انجام امور بازرگانی دارد و اقدام به مراودات اقتصادی کرده است بهترین و معتبرترین منطقه را فرودگاه امام می‌تواند انتخاب کند چراکه شامل مزایا و امتیازات عدیده است که در ذیل به گوشه‌ای از این موارد اشاره می‌کنیم:

  • بهترین و کمترین فاصله را با تهران، فشافویه ری و اطراف دارد یعنی تقریباً زمانی بالغ‌بر ۴۰ دقیقه لازم است که شما از هر نقطه نام‌برده شده به محل کار خود برسید.
  • ازلحاظ دسترسی به باربری‌ها و کارگو و ترخیص تاپ‌ترین موقعیت مکانی رادار است. چراکه فاصله ۵ کیلومتری شهرک فرودگاهی انبارها و دپوهای کالا موجودند.
  • به لحاظ موقعیت مهم حساس داخل محوطه انواع بانک‌های خصوصی و دولتی در همان شهرک موجودند.
  • به علت کمبود ساختمان‌های اداری (به جهت جدیدالتأسیس بودنِ شهرک) ممکن است محل اداری یافت نشود که سازمان منطقه آزاد تدبیری نیز برای این موضوع اندیشیده و آن اجاره میزهای اداری و یا به‌اصطلاح پی پر آفیس و یا صندوق پستی است که در اختیار مستقبلان گذاشته و اجاره آن را سالیانه دریافت می‌کند.
  • برای شروع فعالیت در هر منطقه آزادی احتیاج به صدور مجوز فعالیت اقتصادی است که در ساختمان هم‌جوار ساختمان اولیه انجام می‌پذیرد و احتیاج به پروسه کاغذبازی و بروکراسی اداری نیست.

و مواردی از این قبیل که برای سهولت کار و اقدامات سرمایه داران عزیز در نظر گرفته‌شده است.

مراحل و مدارک ثبت شرکت در منطقه آزاد فرودگاه بین المللی امام خمینی

مدارکی که شما می‌توانید به‌واسطه آن‌یک شرکت بازرگانی و یا به‌اصطلاح عامیانه مراجعین، صادرات و واردات ثبت کنید به شرح ذیل است:

1. برابر اصل مدارک احراز هویت اعضا یعنی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت برای هرچند نفری که اعلام حضور در هیئت‌مدیره میا سهام شرکت را کرده‌اند در شرکت‌های مسئولیت محدود با حداقل ۲ نفر و در شرکت‌های سهامی خاص با حداقل هیئت‌مدیره ۳ نفر و دو نفر بازرس قابلیت ثبت به‌وجود می‌آید. این اعضا می‌توانند بیشتر باشند ولی کمتر از تعداد اعلام‌شده وجاهت قانونی نداشته و قابل ثبت نیست.

2. گواهی امضا تمام افراد حاضر در شرکت

3. معرفی محل برای ثبت که اشاره کردیم به صندوق پستی. پی پر آفیس‌های موجود

4. ارائه مجوز فعالیت که بنابه درخواست شما موسسه حقوقی ماندگار این مجوز را اخذ خواهد کرد.

نکته‌ای که در ثبت شرکت در فرودگاه امام و ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار وجود دارد این است که این ۲ منطقه به‌هیچ‌عنوان از قوانین ۶ منطقه دیگر تبعیت نمی‌کنند به این صورت که شما حتی اگر خواهان ثبت شرکت با مسئولیت محدود هم باشید نباید سرمایه شما از ۱۰۰ میلیون تومان کمتر باشد و حتماً در یکی از بانک‌های منطقه باید ۳۵ درصد سرمایه اولیه را به مدت ۱ هفته الی ۱۰ رو بلوکه کنید.این وضعیت همیشه در تهران یا حتی سایر شهرستان‌ها و مناطق فقط برای شرکت‌های سهامی خاص صورت می‌گرفت و همچنان استفاده می‌شود.

مراحل ثبت شرکت به شرح ذیل است:

در ابتدا باید نام شرکت توسط متقاضی و یا نامه وکالت ثبت شود بدین منوال که درخواست را با منطقه از طریق سایت مطرح می‌کنیم و در صورت امکان و عدم تشابه نام بعد از ۴۸ ساعت نام تأیید خواهد شد.

مرحله بعد از تأیید نام مرحله اخذ مجوز فعالیت اقتصادی ۱ ساله می‌باشد که روی نام شرکت در شرف تأسیس اخذ می‌گردد.

بعد از اخذ مجوز نوبت به ورود اطلاعات برای ثبت شرکت می‌رسد که کارشناسان موسسه حقوقی ماندگار عهده‌دار این وظیفه می‌باشند و در صورت تأیید موکلین و مراجعین این اطلاعات نهایی شده و به منطقه از طریق دولت الکترونیک ارسال می‌گردد. بعد از تأیید کارشناسان ثبت حالا ما مجاز هستیم تا اوراق را با بارکد ثبتی مختص اشخاص و اعضا هیئت‌مدیره پرینت بگیریم و آماده امضا شویم.

مرحله بعد از امضا اوراق دیگر شامل مراجعه حضوری به منطقه است برای افتتاح حساب برای بلوکه کردنِ ۳۵ درصد و اخذ موافقت معاونت سرمایه‌گذاری برای شرکت در شرف تأسیس.

کل این مراحل در کمتر از ۱۰ روز کاری اتفاق می‌افتد و حالا شما صاحب ۱ شرکت بازرگانی معتبر هستید دریکی از بهترین مناطق آزاد هشت‌گانه ایران عزیز.