ثبت شرکت در عمان؛ اخذ اقامت در کوتاه ترین زمان ممکن

بعد از تشدید تحریم ها و رکود اقتصادی که در ایران اتفاق افتاد، بسیاری از هموطنان برای برون رفت از محدودیت ها، تصمیم به ثبت شرکت و انتقال فعالیت تجاری و بازرگانی خود به خارج از کشور گرفتند. یکی از محبوب ترین کشورها برای گسترش فعالیت های بازرگانی و تجاری، کشور «عمان» محسوب می شود.

اما چرا خوبست که در عمان شرکت ثبت کنیم؟

عمان از جمله کشورهای پادشاهی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی مطلوبی که دارد، برای انجام بازرگانی و صادرات و واردات تمام راه های آبی و خاکی به روی آن باز هستند. از طرفی عمان سومین پول باارزش دنیا را دارد.

عمان از سمت شرق با دریای عمرب و از سمت شمال با دریای عمان همسایه است و مرز مشترک زمینی با یمن، عربستان و امارات دارد.

چهار منطقه آزاد تجاری در عمان وجود دارد که برای بازرگانی و کسب و کار، گزینه های مناسبی هستند. این چهار منطقه عبارتند از:

 1. صلاله
 2. صحار
 3. مزیونه
 4. دقم

منطقه آزاد دقم بندر اصلی صنعتی در عمان محسوب می شود و در دریای عمان قرار دارد. این بندر در بین بازرگانان جهان، یکی از بهترین بندرها بشمار رفته و بیشترین جذب سرمایه گذاران خارجی را دربر می گیرد.

منطقه آزاد صلاله یک بندر بزرگ پلتی است که در نزدیگی فرودگاه بین المللی و مراکز مختلف خدمات رسانی بازرگانی واقع شده است.

 

منطقه آزاد مزیونه در سال 2005 طبق دستور سلطان قابوس تاسیس شد بیشتر برای امور فعالیت مشترک بین عمان و بحرین در نظر گرفته شده بود.

منطقه آزاد صحار یکی دیگر از مناطق آزاد عمان بشمار می رود که از آنجا می توان به راحتی به سواحل هند و سواحل شرقی آفریقا دسترسی داشت. صحار زیر ساخت بی نظیری برای ساخت ساز و انجام پروژه های عمرانی دارد و در بین جاده دبی- مسقط قرار گرفته است.

ثبت شرکت در کدام شهر یا منطقه از عمان بهتر است؟

ثبت شرکت در عمان، بیشتر در پایتخت این کشور یعنی مسقط صورت می گیرد. دلیل آن نیز موقعیت و شرایط بی نظیر مسقط در توسعه کسب و کار و انجام فعالیت های تجاری محسوب می شود. همچنین ثبت شرکت در مسقط بسیار ساده بوده و شرایط ویژه یا سختی برای ایرانیان شامل نمی شود.

از طرفی، ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان نیز در بین ایرانیان و مردم دیگر کشورها، از نرخ تقاضای بالایی برخوردار است. از آنجاییکه عمان، ایرانیان را جزء برادران اقتصادی و دینی خود می داند، در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس، بعد از قطر، بهترین روابط تجاری و بازرگانی را با ایرانیان دارد.

انواع شرکت در عمان

سه نوع شرکت در عمان به ثبت می رسند:

 1. شرکت ممتاز
 2. شرکت درجه یک
 3. شرکت درجه چهار

ثبت شرکت درجه چهار با هزینه کمتری ثبت می گردد و می توان با آن اقامت عمان را نیز به مدت دو سال اخذ کرد. اما شرکت درجه چهار کاربرد کمی داشته و در فعالیت و افتتاح حساب محدودیت دارد.

اما شرکت ممتاز و شرکت درجه یک، امکان فعالیت بازرگانی و افتتاح حساب را دارند.

شرکت های ممتاز از لحاظ قرادادها در بین ارگان ها و سازمان ها از اعتبار بالایی برخوردار است.

مدت زمان ثبت شرکت در عمان

مدت زمان ثبت شرکت در عمان بعد از ارسال مدارک، یک هفته تا ده روز زمان می برد. گرفتن اقامت عمان بعد از ثبت شرکت در این کشور نیز بعد از مدت 2 هفته اخذ می گردد.

مراحل ثبت شرکت در عمان

عمان یکی از آسان ترین شرکتها در خصوص امور اداری، امور ثبتی و اخذ کارت بازرگانی محسوب می شود؛ همچنین اخذ اقامت در عمان بسیار آسان است و از طریق ثبت شرکت می توان در عرض دو هفته اقامت عمان را اخذ کرد.

شرایط ثبت شرکت در عمان عبارتند از:

 1. معرفی حداقل یکنفر است که پاسپورت آن حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 2. ترجمه پاسپورت موسس شرکت
 3. گرفتن تأیید پاسپورت از کنسولگری عمان
 4. تنظیم اوراق شرکت و ارسال آنها به اداره ثبت شرکت عمان
 5. موسس و هیئت مدیره باید حداقل 18 سال سن داشته باشند

تنظیم اوراق و تحویل آنها به اداره ثبت شرکتهای عمان، توسط وکلای ثبت ماندگار صورت می گیرد. همچنین برای ثبت شرکت در عمان، داشتن آدرس و ارائه کد پستی محل شرکت در عمان، به اداره ثبت این کشور الزامی است. اما از آنجاییکه هزینه اجاره آفیس یا دفتر، با توجه به تفاوت ارزش پول ایران و عمان، توجیه اقتصادی ندارد، کارشناسان ثبت ماندگار در عمان، این امکان را دارند که یک آدرس در عمان را بهمراه کدپستی آن به اداره ثبت شرکتها اعلام نمایند.

در صورتیکه در مورد ثبت شرکت سوالی دارید ثبت ماندگار در کنار شماست

مؤسسه ثبت ماندگار، با 12 سال سابقه درخشان در عرصه ثبت شرکت، ثبت برند، لوگو و طرح صنعتی، خدمات ثبت را در سراسر ایران از جمله مناطق آزاد مانند کیش، قشم، ماکو، چابهار و… در کوتاه­ترین زمان ممکن انجام می­دهد. همچنین خدمات ثبت شرکت و اقامت در ترکیه، عمان و امارات، با وکلای مجرب این مؤسسه انجام می­شود.

 

نمونه مدارک ثبت شرکت عمان