انحلال

انحلال

با توجه به این که شرکت‌ها ممکن است به هر دلیلی قادر به ادامه فعالیت نباشند از جمله ضرر و زیان و مشکل در شراکت شرکاء و … شرکاء با تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده و نوشتن صورتجلسه می‌بایست انحلال شرکت را به اداره ثبت شرکت‌ها و حوزه مالیاتی مربوطه اعلام کنند، عدم انحلال شرکت موجب جرایم سنگین مالیاتی و بروز مشکلات فراوان برای کلیه شرکاء حاضر در شرکت خواهد شد.

نکته 1: در هنگام انحلال شرکا یک نفر از بین خود یا خارج از شرکا به عنوان مدیر تصفیه انتخاب می‌کنند که تمامی دارایی‌های شرکت در اختیار این شخص قرار گرفته و مسئولیت‌های شرکت از جمله پاسخگویی به طلبکاران و رسیدگی به حساب‌های شرکت را دارد همچنین آدرسی به عنوان محل تصفیه اعلام می‌شود که تمامی طلبکاران شرکت جهت وصول حساب خود به آن آدرس مراجعه می‌کنند.

نکته 2: در هنگام اعلام انحلال شرکت می‌توان برای رسیدگی و تصفیه حساب‌های شرکت مدت زمانی محدود را مشخص نمود که پس از پایان آن زمان مدیر تصفیه هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد. (مدیر تصفیه باید ختم تصفیه شرکت را حداکثر تا 1 ماه پس از اتمام زمان تصفیه  به اداره ثبت شرکت‌ها اعلام نماید)

نکته 3: فوت هیچ یک از شرکا باعث انحلال شرکت نمی‌شود حتی اگر 99% از سرمایه شرکت را دارا باشد و در صورت فوت سهم الشرکه به وراث آن فرد طبق برگه انحصار وراثت واگذار می‌شود و پس از انجام مراحل قانونی و واگذاری سهم الشرکه وراث به عنوان شرکا جدید می‌توانند در مورد انحلال شرکت تصمیم‌گیری کنند.

نکته 4: انحلال شرکت تنها با موافقت بیش از نیمی از دارندگان سهم الشرکه رسمیت پیدا خواهد کرد و در صورت مخالفت و عدم حضور حتی 50% از دارندگان سهم الشرکه در مجمع از نظر قانون تجارت صلاحیت رسیدگی ندارد.

نکته 5: شرکا حتی اگر بیش از 50% از سهم الشرکه را دارا باشند جهت تشکیل مجمع نیاز به چاپ آگهی دعوت در روزنامه های کثیرالانتشار دارند.

نکته 6 : افراد زیر 18 سال نمی‌توانند به عنوان مدیر تصفیه انتخاب شوند.

نکته 7: آدرس تصفیه می‌بایست یک آدرس واقعی باشد و در صورت مراجعه طلبکاران و یا طرف حساب‌های شرکت در زمان انحلال به آدرس تصفیه و عدم حضور مدیر تصفیه در آن مکان امکان طرح شکایت علیه شرکت از سوی طلبکاران یا طرف حساب های شرکت امکان‌پذیر است.

 

Call Now Buttonجهت مشاوره رايگان تماس بگيريد
چطور مي تونيم کمکتون کنيم