امارات متحده عربی

کشور امارات متحده عربی (UAE) که تقریبا در غرب آسیا واقع شده و با عمان و عربستان سعودی مرز مشترک دارد و همچنین از طریق خلیج فارس با قطر و ایران مرتبط است، در سال های گذشته به علت موقعیت استراتژیک و رشد فوق العاده اقتصادی خود به منطقه ای بی نظیر برای سرمایه گذاری های بین المللی تبدیل شده است.

امارات زیر نظر پادشاهی کل کشور، که متشکل از هفت امارت : ابوظبی(پایتخت)، عجمان، دبی، فجیره، رأس الخیمه، شارجه، و ام القیوین است و هر یک از این شیخ نشین‌ها توسط یک امیر اداره می‌شود؛ با وضع قوانین جدید و ایجاد مناطق آزاد تجاری، سیل عظیمی از سرمایه‌گذاران خارجی، علل الخصوص سرمایه‌گذاران ایرانی را به سمت خود کشانده است.

سرمایه‌گذاری در امارات

با توجه به ثبات و رشد اقتصادی کشور امارات و همچنین سودآوری بالای روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در این کشور، موجب شده تا امارات به عنوان قطب اقتصادی خاورمیانه به شمار رود.

ثبات سیاسی و اقتصادی این کشور باعث شده تا سرمایه‌گذاران خارجی تجربه‌ی سرمایه‌گذاری امن و با سهولت، همراه با سود زیاد را داشته باشند.سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در امارات مجوز اقامت در این کشور را دریافت کنند. لازم به ذکر است که با استفاده از هر روش سرمایه‌گذاری، امارات تحت قوانین حکومتی خود، به مهاجران اقامت موقت اعطاء می‌کند.

از روش‌های سرمایه‌گذاری در امارات می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

1.سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک

2.کارآفرینی در امارات

3.سرمایه گذاری در صندوق‌های مالی

4.ثبت شرکت در این کشور

با توجه به تحریم‌ها و قوانین ایران و مراودات بین المللی بین ایران و امارات بهترین، کم هزینه ترین و سریع ترین روش سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت دراین کشور می‌باشد.

مزیت‌های ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در امارات

طبق شرایط و ضوابط قانونی و حقوقی امارات، امکان ثبت شرکت و فعالیت تجاری در هر نقطه از این کشور امکان پذیر است. سرمایه‌گذاران ایرانی با توجه به گزینه‌های متعدد و تخصصی برای مناطق آزاد و همچنین دیگر مناطق امارات، با در نظر گرفتن قوانین جدید ثبتی این کشور می‌توانند شرکتی با مالکیت 100درصد ایرانی و بدون نیاز به کفیل همراه با 100درصد مالکیت پروژه (به استثناء فعالیت‌هایی با تأثیراستراتژیک) را ثبت نمایند.

مهم ترین مزیت ثبت شرکت در امارات برای سرمایه‌گذاران ایرانی این است که: با اخذ لایسنس (مجوز فعالیت) در سریع‌ترین زمان ممکن و ثبت شرکت و شروع فعالیت تجاری، این شرکت مشمول مالیات بر درآمد شرکتی (به جز شرکت‌های نفتی و بانک‌های خارجی) و مالیات بر درآمد شخصی نخواهد بود؛ در کنار آن، با توجه به معافیت مالیاتی واردات و صادرات تضمین بازگشت قطعی سرمایه و سود را با خود به همراه دارد.

از مزیت‌های دیگر ثبت شرکت در امارات سیستم ویزای انعطاف پذیر آن که شامل ویزای بلند مدت با اعتبار 10 سال است، می‌باشد.

سیستم بانکی قوی با سطوح بالای جریان نقدی و حمایت دولت از بخش بانکی و همچنین ارزش بالای ارز و آزادی کامل در تبدیل ارزها به ارز دیگر بدون محدودیت، در کنار نرخ تورم پایین و تعرفه گمرکی پایین بین 0تا5 درصد برای اکثرکالاها شرایط سرمایه گذاری در امارات را به شرایطی ایده‌آل تبدیل کرده است.

مراحل مختلف تأسیس کسب و کار و ثبت شرکت در امارات

برای ایجاد یک کسب و کار متعارف در امارات به روش‌های متعارف، مستلزم یکسری رویه‌ها و تأییدیه‌های وزارت توسعه اقتصادی و مقامات ذیربط ، برای ثبت رسمی آن است.

برای اینکه شما سرمایه گذران عزیز بتوانید قدم به قدم در جزئیات تأسیس شرکت خود همراه مؤسسه حقوقی ماندگارباشید؛ در ادامه ما به صورت کاملا تخصصی و واضح مراحل ثبت شرکت در امارات را مرحله به مرحله برای شما شرح خواهیم داد.

مراحل ثبت شرکت

1.تماس با کارشناسان و مشاوران مؤسسه ثبت ماندگار جهت رزور مشاوره رایگان

2.ارسال مدارک اولیه برای کارشناس (کپی پاسپورت – مدارک شناسایی اعضا)

3.مشخص کردن ماهیت فعالیت اقتصادی شرکت

تشریح فعالیت‌های تجاری شرکت شما برای گرفتن لایسنس (که در ادامه مراحل ثبت شرکت به آن می‌پردازیم) الزامی می‌باشد. زیرا اگر فهرستی از تمام فعالیت‌های کسب و کارتان در درخواست لایسنس وجود نداشته باشد ممکن است منجر به جریمه شود.

سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که قبل از هر اقدامی مشخص کنند در چه حیطه و ماهیتی می‌خواهند فعالیت اقتصادی خود را در امارات شروع نمایند؛ زیرا این مسئله هم برای مشخص کردن فرم و شکل قانونی شرکت و هم برای گرفتن مجوزهای مربوط به فعالیت از ارگان‌های دولتی امارات حائز اهمیت است.

لازم به ذکر است که در مورد بعضی فعالیت‌های خاص محل فعالیت آن شرکت هم تحت الشعاع قرار می‌گیرد. به همین دلیل بهتر است با مشاوران متخصص مؤسسه ثبت ماندگار همکاری کنید تا مطمئن شوید که ماهیت فعالیت شرکت شما با تمامی جوانب قانونی و حقوقی امارات همسو باشد.

4.مشخص کردن لوکیشن فعالیت شرکت

بعد از مشخص کردن ماهیت فعالیت شرکت خود، گام بعدی این است که مشخص کنید کجا قصد فعالیت دارید. در امارات با توجه به قوانین و ضوابط حکومتی و همچنین سازمان توسعه اقتصادی آن می‌توان انتخاب کرد که کسب وکار خود را در مناطق آزاد (Free zones) و یا منطقه اصلی (Main Land) راه اندازی کنید. هر دو مناطق ذکر شده با توجه به قانون کلی امارات متحده، قوانین خود را نیز داراست. سرمایه‌گذاران با در نظر گرفتن شرایط کسب و کار خود و همچنین هزینه‌ها یکی از این مناطق را برای شروع فعالیت انتخاب کنند.

برای سرمایه‌گذاران ایرانی قابل ذکر است که با توجه به تحریم‌ها و قوانین امارات، بهترین و راحت‌ترین گزینه برای محل فعالیت برای ثبت شرکتMainLand  می‌باشد.

5.انتخاب فرم قانونی شرکت

زمان ثبت شرکت در امارات باید به این موضوع توجه داشت که فعالیت تجاری مورد بحث موضوع شرکت چه می‌باشد تا بتوان به انتخاب راحتی برای ثبت نوع شرکت رسید؛ زیرا در هر فرم قانونی شرکت، امارات قوانین و ضوابط خود را داراست. قابل ذکر است که انتخاب شکل قانونی شرکت برای گرفتن لایسنس هم ضروری می‌باشد.

شرکت‌های قابل ثبت در امارات برای سرمایه‌گذاران

1.شرکت‌ تضامنی

2.شرکت با مسئولیت محدود

3.شرکت سهامی عام

4.شرکت سهامی خاص

5.شعبه شرکت خارجی

سرمایه‌گذاران ایرانی تنها با ثبت شرکت سهامی خاص یا عام یا شرکت با مسئولیت محدود می‌توانند در امارات اقدام به ثبت شرکت نمایند.

با نظر به اینکه سرمایه‌ی مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام نباید کمتر از 30 میلیون درهم باشد و ثبت شرکت سهامی خاص هم با سرمایه‌ی کمتر از 5 میلیون درهم امکان‌پذیر نیست؛ بهترین و کم هزینه ترین گزینه برای سرمایه‌گذاران ایرانی ثبت شرکت با مسئولیت محدود (LLC) می‌باشد.

سرمایه‌ی اولیه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، بسته به نوع کسب و کار و محل ثبت و فعالیت شرکت متفاوت است؛ که باز هم این مبلغ نسبت به مابقی نوع شرکت‌ها هزینه‌ی کمی را در برمی‌گیرد و با حداقل سرمایه در کم‌ترین زمان ممکن می‌توان ثبت شرکت را انجام داد.

6.انتخاب نام تجاری

نام تجاری، در وهله اول ماهیت و شکل کسب و کار را منعکس و در مرحله بعد یک تجارت را از دیگر تجارت‌ها متمایز می‌کند.

شرایط انتخاب نام به گونه‌ای ست که :

– نام تجاری باید با مخفف علامت اختصاری شکل قانونی شرکت همراه باشد.

(مثلا اگر شرکت با مسئولت محدود است در کنار اسم باید LLC قید شود)

– نباید باعث هتک حرمت نظم عمومی و جامعه شود.

– نباید اشاره به نام خدا و یا هیچ نام مذهبی، مرجع حاکم و یا نام یا نشان نهاد خارجی داشته باشد.

– باید سازگار با نوع فعالیت و ماهیت حقوقی شرکت باشد.

– توسط شرکت دیگری ثبت نشده باشد.

قابل توجه سرمایه‌گذاران عزیزی که می‌خواهند از نام خود برای ثبت نام تجاری شرکت استفاده بکنند؛ نام تجاری فقط به صورت کامل نام و نام خانوادگی ثبت خواهد شد و نمی‌توان فقط از نام خانوادگی یا مخفف آن استفاده نمود.

شایان ذکر است که در پروسه تایید نام یک وجه ضمانت یا شماره تراکنش صادر می‌شود که توسط مؤسسه ماندگار تحویل شما داده می‌شود این وجه ضمانت باید هنگام پرداخت در سایت رسمی به عنوان مرجع استفاده شود.

برای اینکه نام تجاری انتخابی شما مطابق قوانین نامگذاری امارات و اداره محلی توسعه اقتصادی باشد می‌توانید با کمک کارشناسان ما بهترین نام تجاری را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

سرمایه‌گذاران حتی برای تمدید گواهی نام تجاری خود می‌توانند به مؤسسه ماندگار رجوع کنند.

7.اجاره یک دفتر در لوکیشن مد نظر سرمایه‌گذاران

سرمایه‌گذاران مد نظر داشته باشند که برای دریافت تأییدیه اولیه و همچنین اخذ لایسنس نیاز به اجاره یک ملک تجاری بعنوان محل فعالیت خود دارند. هزینه اجاره آن بسته به لوکیشن و متراژی که مدنظر سرمایه‌گذاران متفاوت است. درصورت لزوم و نداشتن شرایط، مؤسسه حقوقی ماندگار از طریق کارشناسان خود در دبی برای شما اقدامات لازم را به عمل می‌آورد.

8.درخواست تأییدیه اولیه (Initial Approval)

برای انجام تجارت در امارات برای تأییدیه اولیه از وزارت توسعه اقتصاد (DED) باید درخواست داد. این تأییدیه به این معنی ست که دولت امارات هیچ‌گونه اعتراضی به تجارت شما ندارد و شما بعد از اتمام مراحل قانونی ثبت شرکت اجازه فعالیت دارید. موضوع قابل ذکر این است که این تاییدیه مجوزی برای شروع فعالیت در این مرحله نمی‌باشد و این فرآیند برای اخذ لایسنس حیاتی است.

مدارک و مراحل مورد نیاز برای ارسال درخواست:

– پرکردن فرم درخواست DED که توسط مؤسسه ماندگار انجام و به سازمان مربوطه ارسال می‌شود.

– تأییدیه اداره کل اقامت و امور خارجی (GDRFA)

– کپی پاسپورت کلیه سهامداران که حداقل 6 ماه تا انقضا باشد.

– ارسال مدارک شناسایی، مشخصات و جزئیات شرکت و اعضا برای دولت

– تفاهم نامه اعضا(MOA)

– قرارداد اجاره

(این پروسه حدودا 2 روز کاری زمان می‌برد)

9.اخذ لایسنس مربوط به فعالیت شرکت

بعد از اخذ تأییدیه اولیه، سرمایه‌گذاران می‌توانند برای گرفتن لایسنس با توجه به اینکه قرار است فعالیت تجاری خود را در Free Zones یا MainLand آغاز کنند؛ اقدامات لازم را به عمل بیاورند.

لایسنس به 6 دسته اصلی تقسیم می‌شود:

1.لایسنس صنعتی

2.لایسنس بازرگانی

3.لایسنس صنایع دستی

4.لایسنس گردشگری

5.لایسنس کشاورزی

6.لایسنس حرفه‌ای (جنرال تریدینگ)

یک مجوز ممکن است شامل بیش از یک فعالیت تجاری باشد. بیشتر از 2000 فعالیت اقتصادی مختلف برای انتخاب در لیست مشاغل در امارات وجود دارد.

محاسبه دقیق هزینه اخذ لایسنس در امارات کار آسانی نیست. اما از 10هزار درهم تا 50هزار درهم متغیر است.

این هزینه بسته به نوع مجوز، ساختار شرکت، ویزا، مکان و انواع فعالیت‌های تجاری متفاوت است.

برای اطلاع دقیق‌تر از قیمت‌ها با مؤسسه حقوقی ماندگار تماس بگیرید.

مدارک لازم برای اخذ لایسنس:

– کپی پاسپورت کلیه سهامداران و شرکاء

– تأییدیه نام شرکت که از اداره ثبت اخذ شده

– ارائه تأییدیه‌ اولیه DED

– تفاهم نامه (MOA)

– ارائه اساسنامه شرکت (اساسنامه با توجه به مشخصات اعضاء توسط مؤسسه تنظیم خواهد شد)

– کپی گواهی ثبت قرارداد اجاره

– رسید کلیه مدارک ارسالی

– تأییدیه و مجوز سایرمقامات دولتی برای فعالیت‌های خاص در صورت نیاز

10.گرفتن ویزا و اقامت کاری

در این مرحله نیاز است که سرمایه‌گذاران با استفاده از ویزای توریستی سفری چند روزه به دبی داشته باشند؛ زیرا برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری و اقامت نیاز است که انگشت نگاری و تست پزشکی از اعضاء گرفته شود. بعد از اخذ ویزای سرمایه‌گذاری امارات، دارنده ویزا واجد شرایط درخواست کارت شناسایی امارات (ID CARD)، افتتاح حساب بانکی شخصی، دریافت گواهی‌نامه رانندگی امارات، ثبت نام خط تلفن و بسیاری از خدمات ضروری دیگر می‌شود.

طبق قوانین امور مهاجرتی امارات با ثبت شرکت در این کشور برای سرمایه‌گذاران اقامت 3 ساله درنظر گرفته شده است و با توجه به فعالیت شرکت در این 3 سال و همچنین نبودن مشکل می‌توان بعد از این 3 سال برای تمدید اقامت 5 ساله اقدام کرد. (قابل توجه عزیزان، امارات تحت هیچ شرایطی به مهاجران اقامت دائم نخواهد داد و شما می‌توانید از همین طریق اقامت خود را 5 سال به 5 سال تمدید کنید؛ به این نوع اقامت، ویزای 99ساله می‌گویند.)

 

    (تمامی مراحل بالا در طی بازده زمانی 2الی 3 هفته کاری انجام خواهد شد.)

11.افتتاح حساب بانکی شرکتی

زمانی که اقامت و ویزای سرمایه‌گذاری شرکاء بعلاوه مدارک ثبتی شرکت تحویل متقاضی داده شد؛ آن شرکت می‌تواند رسماً فعالیت تجاری خود را آغاز نماید. اما این مسئله خدمت سرمایه‌گذاران باید اعلام شود که بعد از گذشت 4الی 5 ماه از تأسیس شرکت طبق قوانین امارات می‌توان برای افتتاح حساب بانکی شرکتی اقدام نمود البته شایان ذکر است که مؤسسه حقوقی ماندگار با توجه به شرایطی خاص می‌تواند افتتاح حساب را در کمترین زمان ممکن انجام دهد.

موضوع قابل تأمل این است برای افتتاح حساب شرکتی بسته به نوع شرکت باید سپرده یا دیپازیت واریز شود. این را هم مد نظر داشته باشید که مؤسسه ماندگار می‌تواند حساب زیرو یا بدون سپرده برای شرکت شما افتتاح کند.

سؤالات متداول

– مدت زمان اداری برای اخذ لایسنس چه مدت است؟

بعد از تکمیل درخواست و دریافت تأییدیه شما سرمایه‌گذاران مدت زمان اخذ لایسنس بین 15 دقیقه (برای نوع مجوز و کسب وکار فوریVIP، که هزینه آن کاملا متفاوت می‌شود) تا 4 هفته می‌باشد.

هر نوع لایسنس به دلیل مجوزهای مختلف دولتی مورد نیاز مدت زمان پردازش متفاوتی دارد.

برای جلوگیری از هرگونه خطا و تأخیر می‌توانید از تیم متخصصان شرکت ثبت ماندگار کمک بگیرید.

 

– تفاهم نامه (MOA) چیست؟

یک سند مکتوب برای رابطه‌ی همکاری دو نفر شریک یا هر تعداد شریک که شرایط و جزئیات و توافقات یک مشارکت در آن شرح داده شده است.

 

– آیا با گرفتن اقامت اعضا شرکت، خانواده آن‌ها می‌توانند مشمول اقامت امارات شوند؟

بله، طبق قوانین مهاجرتی امارات، هر کدام از اعضاء می‌توانند برای خانواده خود اقدام کند.

با توجه به قوانین وضع شده در رابطه با ویزای سرمایه‌گذاری در امارات اگر دارنده‌ی ویزا پدرخانواده باشد، برای همسر و فرزندان می‌توان اقامت گرفت. با توجه به جنسیت فرزندان: فرزند دختر تا زمانی که تحت سرپرستی پدر قرار دارد و ازدواج نکرده می‌تواند اقامت دریافت کند. فرزد پسر با توجه به طرح ویزاهای جدید امارات که از 3 اکتبر 2022 اجرا خواهد شد؛ می‌تواند تا سن 25 سالگی تحت تکفل خانواده باشد.

در ضمن اگر که هر یک از اعضا مجرد باشد می‌تواند اقامت پدر و مادر خود را تحت شرایط تکفل اخذ نماید.

 

– آیا می‌توان برای شرکتی در امارات که مالکیت صد در صد ایرنی دارد جاب آفر (درخواست کار) داد؟

خیر، ایرانیان عزیز می‌توانند با عضوی از شرکا شدن در آن شرکت ایرانی شروع به فعالیت کنند.

 

– تنظیم اساسنامه شرکت به عهده کیست؟

اساسنامه توسط مؤسسه حقوقی ماندگار طبق قوانین ثبتی امارات و شرایط و جزئیات اعضاء شرکت  تنظیم می‌شود و زمانی که تأیید مقامات دولتی امارات گرفته شده به امضای شرکاء می‌رسد.

 

– فعالیت‌های فریلنسری شامل چه فعالیت‌هایی می‌باشد؟

شامل فعالیت‌های مربوط به: سینما / هنر / طراحی / ویرایش / کپی نویسی / تصحیح / رسانه / بازاریابی / موسیقی / بازیگری / روزنامه‌نگاری / تدریس خصوصی و…

برای اخذ مجوزهای مربوط به فریلنسر معمولاٌ دفاتر مجازی پذیرفته می‌شود.