157664991931971900
rsz_157664991931971900

این منطقه به‌وسیله شبکه حمل و نقل زمینی و هوایی از شمال به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از شرق به پاکستان و از جنوب به اقیانوس هند اتصال می‌یابد. دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد و قرار داشتن در خارج از خلیج فارس و همین‌طور عدم آسیب‌پذیری در مواقع بروز بحران، موقعیت استراتژیکی را برای ایجاد یک گذرگاه ارتباطی بین کشورهای آسیابی میانه و سایر کشورهای جهان فراهم آورده‌است.

بنابر نظر سازمان ملل، چابهار یکی از مهم‌ترین راه‌های کریدور شرق – غرب و جنوبی‌ترین راه این کریدور است. [۲] حدود نیمی از حمل و نقل جهان میان خاور دور با سایر نقاط دنیا انجام می‌شود. از مجموع ۳ کریدور حمل و نقل جهانی که کارشناسان سازمان ملل برای این امر پیش‌بینی کرده‌اند، ۲ کریدور از ایران می‌گذرد و چابهار نقطه عبور جنوبی‌ترین کریدور شرقی – غربی جهان خواهد بود. این کریدور از «دروازه ابریشم» درچین آغاز می‌شود و قلب اقتصاد این کشور یعنی استان کانتون را تغذیه کرده و به سرزمین آسیای جنوب شرقی می‌پیوندد و پس از طی این مسیر وارد هندوستان شده و با پوشش مهم‌ترین شهرهای این ناحیه مانند کلکته، ناکپور، جایپور، حصیرآباد، کراچی و بن قاسم به چابهار می‌رسد.

چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آب‌های آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است .[۳]

• منطقه آزاد تجاری و صنعتی با ۱۴۰ کیلومتر مربع مساحت خود شامل ۹ پیکره می‌شود الف: بخش مسکونی ب: بخش سوله‌ها، انبارها و تولیدات کارگاهی ج: بخش شهرک‌های صنایع مانند مجتمع پتروشیمی مکران و مجتمع فولاد و پروژه‌های بزرگ ملی مانند شهرک انرژی‌های پاک شهرک صنایع خودرو شهرک صنایع غذایی شهرک شیلات و …

• اسکله بارگیری و تخلیه بار شامل الف: اسکله قدیمی شهید کلانتری ب: اسکله جدید خاتم‌الانبیا (شهید بهشتی)

تمام این مناطق در پیرامون خلیج چابهار واقع شده است. ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار در فاز نخست هشت و نیم میلیون تن است که برای ساخت و تجهیز این طرح بیش از هزار میلیون دلار تا کنون هزینه شده است. [۴] بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایه‌گذاری فراوانی در آن صورت می‌گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما و ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی. این بندر یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب بازرگانی جهانی است.
ساختن فرودگاه بین‌المللی، کشیدن راه‌آهن برای اتصال به راه‌آهن سراسری ایران و کشورهای ترکمنستان و افغانستان، و افزایش اسکله‌ها برای بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما از مهم‌ترین برنامه‌های توسعهٔ چابهار است.

شرایط و مدارک اخذ کارت بازرگانی از منطقه آزاد چابهار:

منطقه آزاد چابهار جزء شهرستان زاهدان محاسبه می‌شود جهت اخذ کارت بازرگانی برای تسهیل در گمرکات و عملیات کارگو . همانطور که می‌دانید و واضح است برای واردات و صادرات کالاهای موجود در انبار باید حتما دارای کارت حق‌العمل کاری و یا کارت بازرگانی بود که این مهم هم به صورت شخصیت حقوقی یعنی به زبان ساده‌تر برای شرکت‌ها و یا به صورت شخصیت حقیقی یعنی ساده‌تر بیان کنم شخص و یک فرد صادر خواهد شد. در ادامه شرایط اخذ کارت بازرگانی و نحوه آن را بررسی می‌کنیم.

اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی و یا شرکت‌ها:

1- کارت بازرگانی بنام شرکت و به نمایندگی بنام مدیرعامل صادر خواهد شد.
2- مدیر عامل کمتر از 23 سال سن نداشته باشد.
3- مدیر عامل دارای سوء پیشینه کیفری نباشد.
4- شرکت حتما باید یک سال سابقه حساب بانکی جاری بدون چک برگشتی داشته باشد که در صورت فقدان این حساب می‌توان از شاخص‌ها و تبصره‌های مربوط به اتاق استفاده کرد. (جای نگرانی نیست)
5- شرکت حتما باید دارای محلی باشد که بتواند به عنوان محل فعالیت به بازرسین اتاق معرفی کند این محل حتما باید اداری باشد و می‌تواند بصورت ملکی یا استیجاری باشد در واقع اجاره‌نامه هولوگرام دار بنام شرکت و مدیر عامل باید تنظیم شده باشد.
tax.gov -6 شرکت حتما باید کد اقتصادی داشته باشد در واقع کد اقتصادی فیزیکی کفایت نمی‌کند. از طریق سایت مالیات
به مرحله 45 رسیده باشد و همکاران زحمتکش در سازمان مالیات کشور باید اطلاعات شرکت مربوطه را تایید کرده باشند.
7- بعد از ورود اطلاعات اولیه سایت اتاق بازرگانی 5 استعلام از مدیر عامل و شرکت دریافت خواهد کرد که این استعلام‌ها شامل:

الف، گواهی عدم سوءپیشینه
ب، حسن اعتبار بانکی
ج، استعلام بیمه و تامین اجتماعی
د، فرم دال و یا تعهد محضری
ه، گواهی 186 مالیات که این استعلام بصورت آنلاین گرفته می‌شود و مربوط به مالیات محل است.
ی، تعهد عدم پولشویی

در ادامه نمونه‌های خام این فرم‌ها را برای هر چه بهتر مشخص شدن موضوع برای شما عزیزان بارگذاری خواهم کرد.

8- در صورتی که مدیر عامل دیپلم و یا فوق‌دیپلم باشد باید 4 روز کلاس در محل اتاق بازرگانی استان مورد نظر یعنی محل ثبت شرکت بگذراند. حالت دیگر این است که اگر مدیر عامل لیسانس یا فوق‌لیسانس باشد دو روز کلاس خواهد گذراند و در نهایت پایان این کلاس‌ها یک آزمون بصورت تستی برگذار می‌شود که میانگین نمره باید از نمره 10 به بالا باشد که یکی از شروط قبولی و اخذ کارت بازرگانی است.

9- برای مدیران عامل آقا داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت الزامی است در صورت دانشجو بودن ارائه نامه اشتغال به تحصیل هم تسهیل‌کننده‌ای است برای اخذ کارت بازرگانی.

10- در نهایت تمامی مدارک شرکت همه برابر اصل باید باشد از قبیل:

اساسنامه
اظهارنامه برای شرکت‌های سهامی خاص
شرکت‌نامه و تقاضانامه برای شرکت‌های مسئولیت محدود
روزنامه رسمی
پیش آگهی روزنامه رسمی
کپی از صفحات اول دفاتر پلپ شده
مهر شرکت
دست چک شرکت

11- اظهارنامه ثبت کارت بازرگانی که در اداره ثبت شرکت‌های مربوطه به ثبت می‌رسد.

اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و یا شخص یا فرد:

1. کد اقتصادی بنام شخص
2. کارت پایان خدمت و یا معافیت
3. مدرک تحصیلی
4. گواهی عدم سوءپیشینه
5. فرم دال و یا تعهد محضری
6. فرم عدم پولشویی
7. مدارک احراز هویت برابر اصل
8. اجاره‌نامه بنام شخص
9. دفاتر پلمپ شده به تاریخ روز
10. دست چک
11. ثبت اظهارنامه کارت بازرگانی

تمامی این مدارک برابر اصل باشد.

نحوه دریافت کد اقتصادی در منطقه آزاد چابهار

کد اقتصادی در واقع شماره سریالی است در تمامی معاملات و صدور فاکتورها از هر دو طرف معامله از جانب اداره مالیات دریافت می‌گردد و جزء ملزومات یک قرارداد و مراوده مالی است.
حال برای اخذ این کد و شماره سریال 11 رقمی احتیاج به مدارک لازم است که در ذیل به آن اشاره خواهد شد و به مرکز مربوطه یعنی حوزه مالیاتی چابهار – زاهدان ارائه شود.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقوقی و یا شرکتی:

1. کپی برابر اصل تمامی اوراق شرکت
2. کپی برابر اصل اگهی تاسیس و یا اخرین تغیرات شرکت
3. گواهی امضا تمامی دارندگان حق امضا از دفتر اسناد رسمی
4. اجاره‌نامه محل دفتر و یا همان قرارداد بین کارفرما و ساختمان اداری یا غرفه واقع در منطقه آزاد چابهار
5. کپی از صفحات اول دفاتر پلمپ شده
6. مهر شرکت

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقیقی و یا فردی:

1. کپی برابر اصل شناسنامه کارت ملی و کارت پایان خدمت
2. کپی از صفحات اول دفاتر پامپ شده
3. گواهی امضا شخص
4. اجاره نامه محل در منطقه آزاد چابهار
5. مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد چابهار

در رابطه با اخذ جواز صنایع و یا تاسیس و همچنین پروانه‌ بهره‌داری باید به اطلاع برسانم تمامی موارد در منطقه آزاد چابهار قابل انجام است و فقط احتیاج به زمین و یا سوله است که در صورت درخواست کارفرمایان از موسسه حقوقی ماندگار تمامی مراحل قابل انجام می‌باشد.