موسسات خیریه  عموما عام‌المنفعه و غیرتجاری و غیرانتفاعی و بدون هیچ فعالیت سیاسی توسط اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی ایجاد می‌شود و اهداف آن ارائه خدمات به افراد و خانواده‌های نیازمند، بانوان سرپست خانوار، کودکان بی‌سرپرست، کودکان بدسرپرست، آسیب‌دیدگان، افراد کم‌توان و … می‌باشد.
لازم به ذکر است ثبت این‌گونه موسسات نیاز به اخذ مجوز ار سازمان بهزیستی دارد، که شرایط خاصی برای ارائه مجوز دارند.
معمولا پس از اخذ مجوز، بهزیستی اساسنامه و صورتجلسه موسسین مختص به خود را جهت ارائه به اداره ثبت شرکت‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند.

مراحل و مدارک ثبت موسسات خیریه

بعضی از شرایط اخذ مجوز موسسات خیریه عبارت است از:

1- تابعیت جمهوری اسلامی ایران
2- داشتن صلاحیت علمی، تخصصی و فنی اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل قبل از دریافت مجوز تاسیس
3- مدیر عامل موسسه باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشد.
4- حضور حداقل دو نفر دارای مدرک کارشناسی مرتبط با فعالیت موسسه در اعضای هیئت مدیره الزامی است.
تبصره: 8 سال سابقه کار مرتبط برای کارکنان بازنشسته یا بازخرید سازمان بهریستی که حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشند و 4 سال سابقه کار مرتبط برای دارندگان مدرک کارشناسی غیرمرتبط معادل مدرک کارشناسی مرتبط محسوب می‌شود.
5- حداقل دارایی موسسه خیریه سی میلیون ریال است.
6- دارا بودن حداقل 23 سال سن برای تمام اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل و بازرسین موسسات
7- داشتن مکان ثابت و مناسب که به تایید بهزیستی استان رسیده باشد.

در صورت دارا بودن شرایط فوق و اخذ مجوز و اساسنامه مصوب سازمان بهزیستی و صورتجلسه مجمع عمومی موسسین ممهور به مهر بهزیستی و تکمیل اظهارنامه ثبت موسسات غیرتجاری، شما می‌تواند درخواست خود را  جهت ثبت موسسات خیریه  در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ثبت کنید

جهت انجام این کار کافی است با مراجعه به صفحه ثبت موسسات غیرتجاری ما، به آموزش پذیرش ثبت موسسات غیرتجاری در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری دسترسی داشته باشید و به راحتی موسسه خیریه خود را به ثبت برسانید. همچنین تنها با یک تماس می‌توانید از مشاوره رایگان مشاورین متخصص ما بهره‌مند شوید.