ماکو-1-compressed

منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو وسعتی به بزرگی 500,000 هکتار است که شامل جزهای کوچکی بنام‌های ماکو بازرگان شوط و پل‌دشت است. به واسطه مرز خاکی و نحوه اتصال به راه ابریشم و دسترسی رحت به بازارهای اروپا و بخش میانی آسا از موقعیت خوب و ایده‌آل در زمینه ترانزیت‌های مرزی و ورود و خروج کالا در میان مناطق آزاد دیگر دارد.
این منطقه از شمال به ترکیه، از شرق با مرز آبی ارس به جمهوری خودمختار نخجوان محدود است. این منطقه با گرجستان قفقاز و ترکیه دارای مرز مشترک است و در اصطلاح اقتصادی رقیب کانال سوئز در خشکی نامیده می‌شود و محل تلاقی آسیا و اروپاست و به لحاظ دارا بودن ویژگی‌های نام برده بهترین پل ارتباطی با روسیه می‌باشد.
منطقه آزاد ماکو با فاصله بسیار کمی با بندر مرسین در ترکیه و ترابزون در دریای سیاه بهترین پل ارتباطی با بازارهای اروپایی است که هم از طریق دریا و هم از طریق خشکی با هم در ارتباطند.

شرایط و مدارک اخذ کارت بازرگانی از منطقه آزاد ماکو:

منطقه آزاد ماکو جزء شهرستان آذربایجان غربی محاسبه می‌شود جهت اخذ کارت بازرگانی برای تسهیل در گمرکات و عملیات کارگو. همان‌طور که می‌دانید و واضح است برای واردات و صادرات کالاهای موجود در انبار باید حتما دارای کارت حق‌العمل کاری و یا کارت بازرگانی بود که این مهم هم به صورت شخصیت حقوقی یعنی به زبان ساده‌تر برای شرکت‌ها و یا به صورت شخصیت حقیقی یعنی ساده‌تر بیان کنم شخص و یک فرد صادر خواهد شد. در ادامه شرایط اخذ کارت بازرگانی و نحوه آن را بررسی می‌کنیم.

اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی و یا شرکت‌ها:

1- کارت بازرگانی بنام شرکت و به نمایندگی بنام مدیرعامل صادر خواهد شد.

2- مدیر عامل کمتر از 23 سال سن نداشته باشد.

3- مدیر عامل دارای سوءپیشینه کیفری نباشد.

4- شرکت حتما باید یک سال سابقه حساب بانکی جاری بدون چک برگشتی داشته باشد که در صورت فقدان این حساب می‌توان از شاخص‌ها و تبصره‌های مربوط به اتاق استفاده کرد. (جای نگرانی نیست)

5- شرکت حتما باید دارای محلی باشد که بتواند به‌عنوان محل فعالیت به بازرسین اتاق معرفی کند. این محل حتما باید اداری باشد و می‌تواند ب صورت ملکی یا استیجاری باشد. در واقع اجاره‌نامه هولوگرام‌دار بنام شرکت و مدیر عامل باید تنظیم شده باشد.

tax.gov -6 شرکت حتما باید کد اقتصادی داشته باشد در واقع کد اقتصادی فیزیکی کفایت نمی‌کند. از طریق سایت مالیات به مرحله 45 رسیده باشد و همکاران زحمتکش در سازمان مالیات کشور باید اطلاعات شرکت مربوطه را تایید کرده باشند.

7- بعد از ورود اطلاعات اولیه سایت اتاق بازرگانی 5 استعلام از مدیر عامل و شرکت دریافت خواهد کرد که این استعلام‌ها شامل:

الف، گواهی عدم سوءپیشینه

ب، حسن اعتبار بانکی

ج، استعلام بیمه و تامین اجتماعی

د، فرم دال و یا تعهد محضری

ه، گواهی 186 مالیات که این استعلام بصورت آنلاین گرفته می‌شود و مربوط به مالیات محل است.

ی، تعهد عدم پولشویی

در ادامه نمونه‌های خام این فرم‌ها را برای هرچه بهتر مشخص شدن موضوع برای شما عزیزان بارگذاری خواهم کرد.

8- در صورتی که مدیر عامل دیپلم و یا فوق‌دیپلم باشد باید 4 روز کلاس در محل اتاق بازرگانی استان مورد نظر یعنی محل ثبت شرکت بگذراند. حالت دیگر این است که اگر مدیر عامل لیسانس یا فوق‌لیسانس باشد دو روز کلاس خواهد گذراند و در نهایت پایان این کلاس‌ها یک آزمون بصورت تستی برگزار می‌شود که میانگین نمره باید از نمره 10 به بالا باشد که یکی از شروط قبولی و اخذ کارت بازرگانی است.

9- برای مدیران عامل آقا داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت الزامی است. در صورت دانشجو بودن ارائه نامه اشتغال به تحصیل هم تسهیل‌کننده‌ای است برای اخذ کارت بازرگانی.

10- در نهایت تمامی مدارک شرکت همه برابر اصل باید باشد از قبیل:

اساسنامه

اظهارنامه برای شرکت‌های سهامی خاص

شرکت‌نامه و تقاضانامه برای شرکت‌های مسئولیت محدود

روزنامه رسمی

پیش آگهی روزنامه رسمی

کپی از صفحات اول دفاتر پلمپ شده

مهر شرکت

دست چک شرکت

11- اظهارنامه ثبت کارت بازرگانی که در اداره ثبت شرکت‌های مربوطه به ثبت می‌رسد.

اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و یا شخص یا فرد:

1. کداقتصادی بنام شخص

2. کارت پایان خدمت و یا معافیت

3.  مدرک تحصیلی

4. گواهی عدم سوءپیشینه

5. فرم دال و یا تعهد محضری

6. فرم عدم پولشویی

7. مدارک احراز هویت برابر اصل

8. اجاره نامه بنام شخص

9. دفاتر پلمپ شده به تاریخ روز

10. دست چک

11. ثبت اظهارنامه کارت بازرگانی

تمامی این مدارک برابر اصل باشد.

نحوه دریافت کد اقتصادی در منطقه آزاد

کد اقتصادی در واقع شماره سریالی است در تمامی معاملات و صدور فاکتورها از هر دو طرف معامله از جانب اداره مالیات دریافت می‌گردد و جزء ملزومات یک قرارداد و مراوده مالی است. حال برای اخذ این کد و شماره سریال 11 رقمی احتیاج به مدارک لازم است که در ذیل به آن اشاره خواهد شد و به مرکز مربوطه یعنی حوزه مالیاتی آذربایجان غربی که نزدیک‌ترین حوزه به محل منطقه آزاد ماکو می‌باشد می‌بایست ارائه شود.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقوقی و یا شرکتی:

1. کپی برابر اصل تمامی اوراق شرکت
2. کپی برابر اصل آگهی تاسیس و یا آخرین تغیرات شرکت
3. گواهی امضا تمامی دارندگان حق امضا از دفتر اسناد رسمی
4. اجاره‌نامه محل دفتر و یا همان قرارداد بین کارفرما و ساختمان اداری یا غرفه واقع در منطقه آزاد ماکو
5. کپی از صفحات اول دفاتر پلمپ شده
6. مهر شرکت

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقیقی و یا فردی:

1. کپی برابر اصل شناسنامه کارت ملی و کارت پایان خدمت
2. کپی از صفحات اول دفاتر پلمپ شده
3. گواهی امضا شخص
4. اجاره‌نامه محل در منطقه آزاد ماکو
5. مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد ماکو

مراحل و مدارک ثبت شرکت در منطقه آزاد

اول از مدارک شروع کنیم، مدارکی که شما می‌توانید به واسطه آن یک شرکت بازرگانی و یا به اصطلاح عامیانه مراجعین، صادرات و واردات ثبت کنید به شرح ذیل است:

1. برابر اصل مدارک احراز هویت اعضا یعنی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت برای هر چند نفری که اعلام حضور در هیئت مدیره و یا سهام شرکت را کرده‌اند در شرکت‌های مسئولیت محدود با حداقل 2 نفر و در شرکت‌های سهامی خاص با حداقل هیئت مدیره 3 نفر و دونفر بازرس قابلیت ثبت به‌وجود می‌آید.
این اعضا می‌توانند بیشتر باشند ولی کمتر از تعداد اعلام شده وجاهت قانونی نداشته و قابل ثبت نیست.

2. گواهی امضا تمامی افراد حاضر در شرکت

3. معرفی محل برای ثبت که اشاره کردیم به ساختمان‌های اداری و غرفه‌های تجاری

4. ارائه مجوز فعالیت که بنابه درخواست شما موسسه حقوقی ماندگار این مجوز را اخذ خواهد کرد.

خوب‌! بعد از ذکر مدارک حالا نوبت به مراحل ثبت شرکت می‌رسد که به شرح ذیل است:

در ابتدا باید نام شرکت توسط متقاضی و یا نامه وکالت ثبت شود بدین منوال که درخواست را با منطقه از طریق سایت مطرح می‌کنیم و در صورت امکان و عدم تشابه نام بعد از 48 ساعت نام تایید خواهد شد.

مرحله بعد از تایید نام مرحله اخذ مجوز فعالیت اقتصادی یک‌ساله می‌باشد که روی نام شرکت در شرف تاسیس اخذ می‌گردد.

بعد از اخذ مجوز نوبت به ورود اطلاعات برای ثبت شرکت می‌رسد که کارشناسان موسسه حقوقی ماندگار عهده‌دار این وظیفه می‌باشند و در صورت تایید موکلین و مراجعین این اطلاعات نهایی شده و به منطقه از طریق دولت الکترونیک ارسال می‌گردد. بعد از تایید کارشناسان ثبت حالا ما مجاز هستیم تا اوراق را با بارکد ثبتی مختص اشخاص و اعضا هیئت مدیره پرینت بگیریم و آماده امضا شویم.

کل این مراحل در کمتر از 10 روز کاری اتفاق می‌افتد و حالا شما صاحب یک شرکت بازرگانی معتیر هستید در یکی از بهترین مناطق آزاد هشت‌گانه ایران عزیز.

در رابطه با اخذ جواز صنایع و یا تاسیس و همچنین پروانه بهره‌داری باید به اطلاع برسانم تمامی موارد در منطقه آزاد ماکو قابل انجام است و فقط احتیاج به زمین و یا سوله است که در صورت درخواست کارفرمایان از موسسه حقوقی ماندگار تمامی مراحل قابل انجام می‌باشد.

منطقه آزاد ماکو مشمول 25 سال معافیت مالیاتی است برای تمامی گروه‌های فعال حاضر در منطقه است. یعنی اگر شخصی تصمیم به انجام امور بازرگانی دارد و اقدام به مراودات اقتصادی کرده است. بهترین منطقه از نظر استراتژیک ماکوست چراکه شامل مزایا و امتیازات عدیده است که در ذیل به گوشه‌ای از این موارد اشاره می‌کنیم.

1- بهترین و کم‌فاصله‌ترین منطقه با بازارهای اروپایی
2- از لحاظ دسترسی به باربری‌ها و کارگو و ترخیص بهترین و راحت‌ترین منطقه است چراکه این منطقه در مرز واقع شده و به راحتی به مرز دسترسی دارد.
3- داخل منطقه و محوطه منطقه آزاد انواع بانک‌های خصوصی و دولتی اتاق‌های بازرگانی و انواع زیرساخت‌ها موجودند.
4- به علت گستردگی منطقه انواع ساختمان‌های ادای و غرفه‌های تجاری جهت رونق اقتصادی موجودند.
5- برای شروع فعالیت در هر منطقه آزادی احتیاج به صدور مجوز فعالیت اقتصادی است که در همان ساختمان ثبت شرکت‌ها برقرار است و احتیاج به پروسه کاغذبازی و بروکراسی اداری نیست و مواردی از این قبیل که برای سهولت کار و اقدامات سرمایه‌گذاران عزیز در نظر گرفته شده است.