موسسات حقوقی  در زمینه ارائه خدمات حقوقی از قبیل وکالت در تمامی موارد، مشاوره حقوقی و به طور کلی انجام اموری که به وکالت و مشاوره مربوط می‌شود فعالیت میکنند .
برای ثبت این نوع موسسه علاوه‌بر این که یکی از اعضا می‌بایست وکیل پایه یک دادگستری یا وکیل پایه یک کانون مشاوران حقوقی قوه قضائیه باشد، ارائه نامه مجوز کتبی از مرکز مربوطه خطاب به اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری با موضوع اجازه فعالیت الزامی است.

نکته قابل توجه در ارتباط با این موسسات این است که، می‌توانند به صورت تک مدیرعاملی یا دارای هیئت مدیره باشد، همچنین می‌توانند دارای سرمایه باشد و یا بدون سرمایه باشند. در ضمن نمی‌توانند چندوجهی باشند و می‌بایست تنها موضوع فعالیتی در ارتباط با ارائه خدمات حقوقی و وکالت داشته باشند.

مراحل و مدارک ثبت موسسات حقوقی

گام اول برای ثبت موسسات حقوقی گرفتن مجوز از کانون وکلا دادگستری یا گرفتن مجوز از مرکز مشاوران قوه قضاییه میباشد ، پس از گرفتن تائیدیه مربوطه میبایست با مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری اقدام به ثبت موسسه حقوقی خودتون بکنید .

در نظر داشته باشید برای ثبت موسسه حقوقی در هر شهر میبایست مجوز مربوطه از کانون وکلا دادگستری یا مرکز مشاوران قوه قضاییه همان شهر اخذ شود.

برای ثبت موسسات حقوقی حد اقل 2 نفر نیاز دارید که بالای 18 سال سن داشته باشند و فاقد هرگونه سوء پیشنه کیفری باشند .

از نظر مالیاتی نیز همانند سایر موسسات غیر تجاری نسبت به عملکرد خود و  25 درصد از سود خالص خود را میبایست پرداخت کنند .

همچنین شما می‌تواند با مراجعه به صفحه موسسات غیرتجاری ما اطلاعات تکمیل بابت نحوه ثبت  و مدارک مورد نیاز و همچنین آموزش ثبت سامانه  را ببینید، درنهایت می‌تونید با تماس با مشاورین متخصص ما در ارتباط باشید